5 pytań, które warto zadać w gabinecie medycyny estetycznej      

 

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z medycyną estetyczną albo miałaś z nią nie za dobre doświadczenia (np. powikłania, niepożądany efekt) i chcesz spróbować jeszcze raz, podpowiadamy, jakie pytania zadać i co sprawdzić, zanim zdecydujesz się na zabieg.

#1 Kto wykonuje zabieg?

Pamiętaj, że zabiegi z użyciem preparatów medycznych, takich jak wypełniacze czy głębokie peelingi, powinien wykonywać lekarz z doświadczeniem w tej dziedzinie. Dlaczego nie kosmetyczka? Przede wszystkim dlatego, że jeśli dojdzie do jakichkolwiek powikłań, lekarz będzie wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić, będzie też mieć pod ręką odpowiednie leki oraz możliwość wystawienia recepty. Kosmetyczka, fryzjer, masażystka – nie, mimo że mogą świetnie „operować” strzykawką i u twojej koleżanki efekt był wspaniały. Poza tym pamiętaj, że aby móc bezpiecznie podawać do skóry „obce” preparaty, należy doskonale znać się na anatomii twarzy. Ostatnio głośny był przypadek podania wypełniacza w czoło przez osobę nieuprawnioną do wykonywania tego typu zabiegów – u pacjentki doszło do ucisku ważnych naczyń i tętnic, co doprowadziło do martwicy skóry w tym miejscu. Nie warto ryzykować! Nie bój się też pytać, jakie doświadczenie ma lekarz, w jakich zabiegach się specjalizuje, zobacz, jakie kursy i szkoły pokończył, obejrzyj zdjęcia efektów wykonanych przez niego zabiegów.

#2 Jakim preparatem wykonuje zabieg?

Po rynku krąży, niestety, wiele produktów, które nie mają rejestracji medycznej, co oznacza, że mogły w ogóle nie zostać przebadane pod kątem bezpieczeństwa czy skuteczności. Czasami wręcz producent nie podaje ich dokładnego składu. Chcesz ryzykować? My nie, bo skutki mogą być poważne, łącznie z trwałym oszpeceniem. Dlatego zawsze pytaj, jaki produkt będzie użyty do zabiegu, poproś lekarza, aby Ci o nim więcej powiedział, zwróć uwagę, czy jest otwierany przy Tobie. Do produktów Neauvia są dołączone specjalne książeczki, do których lekarz wkleja naklejkę z numerem seryjnym produktu – w razie powikłań dokładnie więc wiemy, co zostało użyte. Może się zdarzyć, że zostanie trochę produktu w fiolce po Twoim zabiegu (np. po ostrzyknięciu ust) – wtedy lekarz powinien Ci zaproponować wykorzystanie tej resztki np. do ostrzyknięcia innej partii lub ewentualnej korekcji ust w czasie wizyty kontrolnej. Ale przechowa ją opisaną specjalnie dla Ciebie!

 

#3 Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Warto się z nimi zapoznać, zanim wybierzesz się do gabinetu. Możesz podpytać na recepcji lub poszukać w opisie zabiegu na stronie internetowej. Do podstawowych przeciwwskazań dla większości zabiegów należą m.in. stany zapalne i skaleczenia skóry, choroby nowotworowe, choroby autoimmunologiczne, ciąża, zażywanie niektórych leków. W wypadku laseroterapii – świeżo opalona skóra. Osoby z tendencją do opryszczki powinny być przygotowane poprzez zażywanie np. Heviranu (także przed zabiegiem, nie tylko po nim). Lekarz może też odmówić wykonania zabiegu powiększania ust, gdy pacjentka nosi aparat ortodontyczny – to nie jest bezwzględne przeciwwskazanie, ale ma sens ze względów estetycznych, ponieważ usta inaczej się wtedy układają i zwykle lekko wywijają (lepiej poczekać do zdjęcia aparatu).

#4 Jak pielęgnować skórę po zabiegu?

Nie lekceważ tego etapu – źle poprowadzony może popsuć efekty zabiegu, np. jeśli po peelingu, kuracji depigmentacyjnej czy laserze zbyt szybko wystawisz skórę na słońce, na 100% zafundujesz sobie przebarwienia na skórze. Po botoksie nie powinnaś schylać głowy ani wsiadać do samolotu – bo może dojść do przemieszczenia toksyny botulinowej. Po powiększaniu ust – nie całuj się namiętnie z ukochanym, bo uszkodzony naskórek jest bardziej podatny na zakażenie bakteryjne! Dopytaj lekarza, jak pielęgnować skórę w kolejnych dniach i jak będzie przebiegać rekonwalescencja, jeśli zabieg jej wymaga, np. jak długo mogą utrzymywać się opuchlizna, siniaki czy tkliwość, kiedy można zacząć używać „normalnych” kremów i makijażu itp. Pamiętaj też, że na długość utrzymywania się uzyskanych rezultatów wpływ ma styl życia, np. palenie papierosów i nadmierne korzystanie ze słońca mogą przyspieszyć rozkład kwasu hialuronowego w skórze.

#5 Jakie mogą być powikłania po zabiegu?

Zakładamy, że jeśli korzystasz z medycyny estetycznej #wbezpiecznychrekach, ryzyko powikłań jest minimalne. Ale zawsze jest! Pamiętaj, że powikłania zdarzają się najlepszym, a czasami wynikają nie ze źle przeprowadzonego zabiegu, ale ze złej pielęgnacji skóry po zabiegu. Dlatego warto dopytać, co może się zdarzyć i co powinno Cię zaniepokoić oraz w jaki sposób możesz skontaktować się z lekarzem, gdybyś miała jakieś wątpliwości (np. bezpośrednio na jego komórkę czy przez klinikę), spytaj, czy będziesz mogła w takiej sytuacji wysłać mu zdjęcie przez smartfona itp. Ustal to wcześniej, a będziesz czuła się bezpiecznie.

 

No Comments

Post A Comment