Barbie – kultowa lalka obchodzi 60 urodziny!

 

Kobieta-ikona. Jest piękna, rozpoznawalna i bardzo wpływowa. Ma konto na Facebooku, milionowe fankluby, domy na całym świecie, a jej garderoba zawiera więcej ubrań niż Carrie Bradshaw z „Seksu w wielkim mieście”. W tym roku lalka Barbie, bo o niej mowa, obchodzi 60 urodziny. Czy jednak starzeje się z gracją?

Barbie – kultowa lalka obchodzi 60 urodziny!

Stworzyli ją Ruth Handler i Jack Ryanem z firmy Mattel. Jak głosi oficjalna wersja przedstawiona na stronie producentów powstała dla córki Ruth – Barbary i od niej zapożyczyła swoje imię. Po raz pierwszy została zaprezentowana na targach zabawek w Nowym Jorku w 1959 roku. Kilka miesięcy później stała się obiektem pożądania każdej dziewczynki na świecie. Była uosobieniem kobiecej doskonałości – miała perfekcyjne kształty, długie blond włosy i tonę ubrań produkowanych ręcznie w japońskiej fabryce. Ale złośliwi uważają, że Barbie powstała w nieco innych okolicznościach i jest kopią Bild Lilly – lalki, którą podczas podróży po Europie zobaczyła Ruth, a która była… niemiecką prostytutką. Ona też miała wysoko upiętą blond fryzurę, bardzo smukłe nogi, wąską talię i duży, sterczący biust. Tak jak ugrzeczniona wersja słodkiej amerykańskiej Barbie.

Czarny PR nie odbił się jednak na życiu Barbie. Lalka szybko doczekała się rodziny – przystojnego partnera Kena Clarsona (swoje imię zawdzięcza synowi Ruth Handler i niektórzy spekulują, że partnerstwo było marketingowym chwytem, ponieważ Barbie i Ken są rodzeństwem, dlatego nigdy nie wzięli ślubu i nie dorobili się potomka), kilku przyjaciółek i trzech młodszych sióstr. Dopasowywała się do ważnych zawirowań politycznych (m.in. w 1969 roku zyskała czarnoskórą przyjaciółkę Christie).


Wchodziła w różne role – była między innymi amazonką, weterynarzem, lekarką, baletnicą, astronautką, stewardesą, kasjerką a nawet zasiadała na fotelu prezydenta.

Lalka ikona nie miała jednak łatwego życia – środowiska feministyczne oskarżały ją o nadmierną seksualizację i idealizację kobiecego ciała. Spadała na nią krytyka za promowanie konsumpcjonizm, anoreksji i wbijanie małych dziewczynek w kompleksy. Aby uciszyć głosy sprzeciwu w 2015 roku kolekcja Barbie poszerzyła się o lalki w ośmiu różnych odcieniach skóry, włosów i kształtów twarzy. Rok później powstała Barbie Plus Size. W 2018 roku firma Mattel stworzyła serię Barbie Shero – lalki z tej kolekcji przypominają znane kobiety, artystki, sporstmenki i aktywistki, które zmieniły oblicze świata. Swoją podobiznę mają m.in. Marilyn Monroe, Diana Ross, Scarlett O’Hara, Audrey Hepburn.


Trzeba przyznać, że Barbie pomimo wielu skandali nadal jest najbardziej kultową lalką na całym świecie, co tylko potwierdzają wyniki sprzedaży – sprzedaje się w ilości 100 mln lalek rocznie.

Historia Barbie!

No Comments

Post A Comment