Najpiękniejsze na świecie jarmarki świąteczne!

 

Pogoń za prezentami po centrach handlowych nie należy do radosnych. Robienie zakupów spożywczych przed świętami do jeszcze mniej przyjemnych. Ale istnieją pewne miejsca, w których można zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne nam rzeczy z poczuciem luksusu i przedświątecznym spokojem. To jarmarki świąteczne.

 

 

Magiczne markety

Są jak pierwsza gwiazdka na niebie wyczekiwana przy wigilijnym stole. Zwiastują Boże Narodzenie, tworzą magiczną atmosferę i zbliżają do siebie ludzi. Już za chwilę świąteczne jarmarki wyrosną na placach miast całego świata. Wiele z nich może pochwalić się naprawdę długą tradycją i wspaniałą oprawą. Oto magiczna piątka, która podbije serce każdego.

 

 

1. Strasburg – stolica Bożego Narodzenia, niekwestionowany numer jeden. Najstarszy, istnieje od 1570 roku. Największy, rozkłada się w 10 różnych lokalizacjach miasta i skupia ok. 300 sprzedawców. Najpiękniejszy, zdobył ten zaszczytny tytuł już po raz drugi z rzędu. Zachwyca ręcznie wykonanymi ozdobami, które ubierają fasady domów i kościołów. Błyszczy kolorowymi lampionami i światełkami, które podkreślają świąteczny charakter miejsca. Serwuje wszystko to, z czego słynie alzacka kuchnia: fois gras, owoce morza i wytworne wina (Alzacja słynie z najlepszych białych win na świecie). Najważniejszym punktem programu jest wizyta na Place Kléber, gdzie co roku pojawia się gigantyczna, pretendująca do miana najwyższej choinki świata (nie może być niższa niż na 30 metrów wysokości). Kiedy? W tym roku jarmark przypada na 23 listopada i potrwa przez tydzień.

 

 

2. Drezno – Niemcy uwielbiają jarmarki świąteczne, a ten upodobali sobie najbardziej ze względu na rozmach i tradycję – rozkłada się w samym sercu barokowego miasta, a w zeszłym roku obchodził huczne 580 urodziny. Największą atrakcją Dresden Striezelmarkt poza piękną, świąteczną oprawą, jest Stollen – wilgotne ciasto drożdżowe z marcepanem i kandyzowanymi bakaliami, które lokalni cukiernicy pieką, by pobić swój zeszłoroczny rekord. Oczywiście po oficjalnym mierzeniu, nadchodzi czas grupowej konsumpcji. Kiedy? Od 28 listopada do wigilii 24 grudnia.

 

 

3. Nowy Jork – stworzony, jakby miał posłużyć za scenografię do amerykańskiej komedii romantycznej. Wciśnięty między wieżowce Manhattanu w Bryant Park z lodowiskiem w centralnej części, mnóstwem małych uroczych sklepików, oszklonym pawilonem łyżwiarskim, z którego roztacza się widok na cały plac. America Winter Village słynie przede wszystkim z wyjątkowo hojnego świętego Mikołaja, który przyjmuje dzieci w specjalnym Santa Corner. Kiedy? Zimowy Wonderland trwa aż do 2 stycznia.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                  www.shutterstock.pl

4. Wiedeń – tradycja jarmarków świątecznych jest tu stara jak świat, dlatego równocześnie jest ich aż 20! Największy i najważniejszy rozgrywa się na placu przed Ratuszem Wiedeńskim. Trzy miliony ludzi, którzy zjeżdżają tu co roku, mają gwarancje różnorodności atrakcji – od przejażdżek saniami ciągniętymi przez renifery dla dzieci, po degustację wybitnie mocnego Weihnachtspunsch – ponczu zrobionego z wina, rumu lub brandy i soku z owoców dla dorosłych. Kiedy? Już! Zaczął się 17 listopada i potrwa do 26 grudnia.

 

 

5. Hong Kong – jarmark w zupełnie innym stylu może być źródłem niezapomnianych wrażeń. Zwłaszcza, gdy łączy w sobie kulturę zachodnią i wschodnią. Prezentuje się wytwornie na Stanley Plaza z punktem widokowym na Victoria Harbour i gigantycznymi wieżowcami ubranymi w świecące dekoracje świąteczne. To, co jarmark zaczerpnął z zachodu, to tradycje fińskich marketów na powietrzu i olbrzymia choinka bożonarodzeniowa. To, co jest typowo wschodnie, to Congee – chińska owsianka ryżowa serwowana na ciepło. Dodatkowym bonusem dla odwiedzających chińską perłę w święta Bożego Narodzenia i Sylwestra jest oszałamiający pokaz fajerwerków nocą z 31 grudnia na 1 stycznia. Kiedy? Największe wydarzenia przypadną na weekendy 8-9 oraz 15-16 grudnia.

 

No Comments

Post A Comment