Sezon na peelingi rozpoczęty!

OOkres jesienno-zimowy to najlepsza pora na złuszczanie – bo wiąże się z koniecznością ochrony skóry przed słońcem. Choć ich głównym zadaniem jest usuwanie warstwy martwych komórek naskórka, nowoczesne peelingi na bazie kwasów chemicznych to coś więcej niż tylko „złuszczacze”. Odmładzają, stymulują produkcję kolagenu, poprawiają stan skóry trądzikowej, rozjaśniają przebarwienia. Jak dokładnie działają? Jak często je wykonywać?

Czym jest peeling chemiczny?

To nic innego jak nałożenie na skórę odpowiednio dobranej mieszaniny związków chemicznych – zwykle alfa-, beta- czy polihydroksykwasów – w określonym stężeniu i pH. Przede wszystkim są to kwasy: glikolowy, migdałowy, mlekowy, ferulowy, salicylowy, fitowy, azelainowy, kojowy czy retinowy. Są one dobierane do indywidualnych potrzeb pacjenta i warto zdać się tutaj na poradę kosmetologa lub lekarza – nawet jeśli jakiś peeling jest akurat modny lub pomógł twojej koleżance, niekoniecznie będzie bowiem najlepszy dla ciebie, a nawet może ci zaszkodzić.

Ze względu na głębokość złuszczania peelingi można podzielić na:

 • powierzchowne – oddziałują w obrębie naskórka, usuwają jego warstwę rogową. W efekcie dochodzi do złuszczenia korneocytów, wzrostu przepuszczalności warstwy rogowej oraz stymulacji podziałów komórkowych w warstwie podstawnej. Złuszczanie jest zazwyczaj niewidoczne, a okres odnowy wynosi od 5 do 10 dni. Najczęściej stosuje się kwas salicylowy (BHA) w stężeniu 10-30% oraz kwasy AHA (np. migdałowy, glikolowy, pirogronowy);
 • średnie – dochodzą do górnej warstwy brodawkowatej skóry właściwej. Oprócz złuszczania dodatkowo przyśpieszają regenerację oraz pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu. Odnowa skóry trwa kilka dni. Stosuje się tutaj kwasy w wyższym stężeniu, np. TCA 35%, AHA 50-70%;
 • głębokie – sięgają aż warstwy siateczkowatej skóry. Dają widoczny efekt przeciwzmarszczkowy, usuwają nawet głębokie przebarwienia, pobudzają fibroblasty, ale wymagają długiego okresu rekonwalescencji (nawet do 2 tygodni) i dają największe ryzyko powikłań. Do głębokiego złuszczania stosuje się preparaty na bazie 50% TCA (kwasu trójchlorooctowego) i fenolu.

Peelingi głębokie stosuje się coraz rzadziej– są one zastępowane przez serię częściej wykonywanych peelingów łagodnych, która według specjalistów daje taki sam efekt jak jeden silny, ale bez zbędnego ryzyka, albo przez frakcyjne zabiegi laserowe, które bez naruszania warstwy naskórkowej prowadzą do przebudowy skóry.

Wybór peelingu do rodzaju cery:

 • cera naczynkowa i wrażliwa – przede wszystkim peeling migdałowy, który jest na tyle łagodny, że można go wykonywać o każdej porze roku,
 • cera tłusta i mieszana – tutaj stosuje się głównie peelingi na bazie kwasu salicylowego i pirogronowego, które nie tylko złuszczają martwą warstwę naskórka, ale też regulują wydzielanie sebum i działają antybakteryjnie,
 • cera sucha – dla niej najlepsze będą peelingi na bazie kwasu glikolowego, który polecany jest też palaczkom oraz osobom przebywającym długo w klimatyzowanych pomieszczeniach, doskonały zimą, gdy skóra ulega przesuszeniu pod wpływem mrozów i ogrzewania,
 • cera z przebarwieniami – działanie rozjaśniające i regulujące pracę melanocytów (aby zapobiegać ponownemu pojawieniu się plam) mają kwasy: kojowy, azelainowy, mlekowy i fitowy.

Jeśli natomiast chcesz korzystać z peelingów celem odmłodzenia skóry, postaw na kwasy TCA w łagodnym stężeniu oraz kwas retinowy i mieszanki z witaminą C – aby pobudzić produkcję kolagenu, co poprawi jędrność i gęstość skóry od środka!

System odnowy Neauvia

Nasza marka na bazie peelingów stworzyła unikalny koncept personalizowanych terapii Neauvia Restore System. Produkty zawdzięczają swoją skuteczność indywidualnie dobieranemu zestawowi kwasów (fiolki Peel), które delikatnie złuszczają martwe komórki skóry, i działają w połączeniu z aktywnymi składnikami nawilżającymi i regenerującymi (fiolki Active). Ich właściwości są dodatkowo wzbogacone przez czynniki wzrostu. Fiolki są mieszane tuż przed zabiegiem – co pozwala lekarzowi skomponować indywidualnie dopasowaną do twoich potrzeb terapię. Efekty? Wszechstronne! Normalizacja procesu odnowy naskórka, przywrócenie równowagi hydrolipidowej oraz stymulacja kolagenu i elastyny. Skóra tuż po zabiegu jest rozświetlona, promienna, gładka i miękka – jak nowa!

Do wyboru są 4 rodzaje kwasów:

 • glikolowy,
 • pirogronowy,
 • salicylowy,
 • migdałowy,

oraz 5 rodzajów substancji aktywnych:

 • do skóry trądzikowej (AC) – składniki antybakteryjne i regulujące wydzielanie sebum,
 • do skóry z oznakami starzenia (RG) – wysoka koncentracja przeciwstarzeniowych czynników wzrostu,
 • do skóry z nadmierną pigmentacją (HP) – mieszanka rezorcyny, kwasów fitowego i kojowego oraz arbutyny,
 • do skóry wrażliwej (SN) – z witaminą C i ekstraktem z jagód,
 • do skóry wymagającej działania przeciwutleniaczy (VA) – regenerująca mieszanka retinolu, witaminy C, kwasu liponowego i beta-karotenu.

Wybrane składniki są łączone w specjalnej bazie, która ma formę maski peel-off, i nakładane na skórę na ok. 40 minut. Po zabiegu na skórę aplikowana jest intensywnie regenerująca maska Regen na bazie peptydów i kwasu hialuronowego. Najlepsze efekty daje seria 4-6 zabiegów powtarzanych w odstępie 21 dni. Co ciekawe, Neauvia Restore System można łączyć z innymi zabiegami, dla jeszcze lepszych efektów całej terapii, np. z laserami – na przebarwienia, dla odmłodzenia skóry, czy z Zaffiro – w wypadku skóry dojrzałej, z widoczną utratą jędrności, naczyniowej i wrażliwej.

O czym pamiętać po peelingu chemicznym?

 • Kwasy stosowane w peelingach mogą uwrażliwiać skórę na działanie promieni UV, dlatego warto pomiędzy powtórzeniami i miesiąc po zakończeniu serii stosować kremy ochronne z wysokimi filtrami.
 • W domu, przez pierwsze 2-3 dni, stosuj łagodne środki myjące i pielęgujące, możesz też nakładać regularnie maskę regenerującą Regen, która ma działanie przeciwstarzeniowe i odmładzające, wygładza zmarszczki i wspomaga syntezę kolagenu.
 • Jeśli pojawiło się widoczne złuszczanie naskórka, nie zrywaj odchodzących od skóry płatków, tylko mocno natłuszczaj i nawilżaj twarz, dopóki ten proces samoczynnie się nie zakończy. Zwykle złuszczanie zaczyna się w 2-3. dobie po peelingu i trwa ok. 2-3 dni.
 • Starsza skóra zwykle wymaga dłuższego okresu rekonwalescencji, bo ma obniżone zdolności samonaprawcze. Wspomagaj ją kosmetykami o silnym działaniu regenerującym.
 • Coraz częściej mówi się o tym, że zbyt częste wykonywanie peelingów może uwrażliwić skórę poprzez trwałe naruszenie jej warstwy ochronnej. Dlatego jeśli robisz właśnie serię peelingów w gabinecie, zrezygnuj ze złuszczania w domu. Peelingi chemiczne powinno się wykonywać nie częściej niż raz na 3-4 tygodnie. Zdaj się na poradę specjalisty!
No Comments

Post A Comment