Nietypowe zwyczaje świąteczne!

 

Nietypowe zwyczaje świąteczne, czyli Boże Narodzenie w różnych zakątkach świata!

Pierwsza gwiazdka, wieczerza wigilijna, przełamywanie się opłatkiem, prezenty pod choinką… wydawać by się mogło, że święta wszędzie wyglądają podobnie. Ale nie. Istnieją miejsca na świecie, które mają nieco inne pomysły na obchody Bożego Narodzenia.

 


Najdziwniejsze świąteczne tradycje

Indie

Chrześcijaństwo w Indiach jest religią mniejszości. Nie przeszkadza to jednak jej wyznawcom uroczyście świętować Bożego Narodzenia. Podobnie jak Polacy zasiadają do stołu wigilijnego, obdarowują się prezentami i chodzą do kościołów na Pasterkę. Co ich różni? Choinka bożonarodzeniowa. Drzewa iglaste nie są typową roślinnością dla tej szerokości geograficznej, dlatego mieszkańcy Indii dekorują to, co im natura dała: drzewa mango i bananowce.

 

Japonia

Z jakich potraw słynie Boże Narodzenie? Kutii, karpia, pierogów? Owszem. W Polsce. W Japonii za to jada się… skrzydełka i polędwiczki z KFC. Ten przedziwny zwyczaj jest efektem bardzo skutecznej kampanii marketingowej, którą na japońskim rynku przeprowadził w 1974 roku Takeshi Okawara, kształcony na Harvardzie pierwszy menadżer restauracji w Japonii. Jak to możliwe? Chrześcijanie stanowią zaledwie 2 procent mieszkańców kraju kwitnącej wiśni, nie mają więc silnych tradycji bożonarodzeniowych. Dlatego przysmaki ze słynnej amerykańskiej sieci fast-food szybko zakorzeniły się w japońskiej kulturze. I nie chodzi o zwykły kubełek, ale specjalny świąteczny zestaw, który należy zamówić z wyprzedzeniem lub wystać w długiej kolejce.

Wielka Brytania

My mamy kutię, Brytyjczycy pudding. Jest to mieszanina łoju lub mięsa i suszonych owoców. Żaden Brytyjczyk nie wyobraża sobie świąt bez tego rarytasu, którego tradycja sięga aż XV wieku. Ale co ciekawe, z jej przyrządzeniem łączy się jeszcze jeden zwyczaj – każdy członek rodziny musi podczas gotowania zamieszać łyżką w garnku zgodnie ze ruchem wskazówek zegara i równocześnie pomyśleć życzenie. Nieliczni kultywują jeszcze inny zwyczaj – podczas gotowania wkładają do potrawy srebrne monety, które mają przynieść gospodarzowi szczęście i dobrobyt w nadchodzącym roku.

 

Ukraina

Nasi wschodni sąsiedzi obchodzą święta w podobny sposób do polskich. Ale zamiast typowych świątecznych ozdób na choince wieszają… pajęczyny. Oczywiście nieprawdziwe, są to wykonane z drewna i sznurka sieci z pająkiem. Tradycja najprawdopodobniej wywodzi się od legendy o bożonarodzeniowym pająku, który odwiedził ubogą wdowę i jej dzieci, a następnie wystroił ich biednie wyglądającą choinkę w swoją sieć. Dlatego Ukraińcy wierzą, że choinkowa ozdoba w kształcie pajęczyny lub sam pająk ukryty między gałęziami drzewka przyniesie im dostatek w nowym roku.

 

Wenezuela

Skoro święta Bożego Narodzenia są dla wyznawców religii katolickiej powodem do radości, czemu nie spędzić ich w anielskich nastrojach sunąc na mszę na rolkach? Taki zwyczaj panuje właśnie w stolicy Wenezueli – Caracas. Nie wiadomo skąd wziął się dokładnie, ale cała masa ludzi między 16 i 24 grudnia tak właśnie przemieszcza się na poranne msze do kościołów. Aby umożliwić bezpieczny dojazd wiernym, władze miasta zamykają ulice dla ruchu kołowego. Oprócz tego w wigilię Bożego Narodzenia Wenezuelczycy odpalają fajerwerki.

 

 

No Comments

Post A Comment