Trendy w branży motoryzacyjnej

Niektóre auta przyciągają naszą uwagę jak magnes. Co najmniej 300 koni mechanicznych pod maską, koniecznie z automatem i sportowym zawieszeniem? A może luksusowa, zaawansowana technologicznie, hybryda? Zastanawialiście się, jakie są wymarzone auta Polaków? Dynamika rynku motoryzacyjnego wymusza na producentach ciągłe dopasowywanie się z ofertą – sprawdziliśmy, jakie są aktualne trendy.

Każdy pasjonat motoryzacji ma swoje typy, które przechowuje w sferze marzeń – zwykle są to pojazdy, które zdecydowanie wyróżniają się na ulicy. Imponująca moc silnika, prestiżowa marka, elegancja i sportowy pazur to cechy samochodów uwielbianych przez miłośników czterech kółek. Jednak nie zawsze kupujemy samochód, o którym naprawdę marzymy – zwykle wybieramy auto praktyczne, a nie to, w którym jesteśmy zakochani.

Możliwości vs marzenia

Ponad 20 milionów sztuk samochodów osobowych oznacza, że zakup auta staje się coraz prostszy – szacuje się, że w połowie polskich rodzin są dwa auta, a w wielu nawet trzy. Czy zatem samochód przestał wreszcie być dla nas luksusem? 

Mimo to częściej kupujemy samochody używane – jedynie 23 proc. Polaków kupuje auto prosto z salonu. Dla Polaków wybierających nowe auto najważniejsze są ekonomiczność, tanie serwisowanie, niskie spalanie, ale też cena pojazdu i bezawaryjność. Dla wielu liczy się jednak także marka samochodu, jego design, osiągi, zaawansowanie technologiczne i pojemność silnika. My jednak sprawdziliśmy, czym Polacy chcieliby jeździć – oto auta marzeń.  

Samochody elektryczne – przyszłość branży 

Pierwsze prototypy samochodów elektrycznych można było pomylić z projektami kosmicznych pojazdów. Polacy coraz chętniej przesiadają się do samochodów elektrycznych i hybryd – potencjał tej branży zdecydowanie rośnie, mimo że takie auta nie należą do tanich. 

Napęd hybrydowy aż dla 40 proc. klientów jest jednym z czynników branych pod uwagę przy zakupie nowego auta, co wynika z coraz większej świadomości ekologicznej i atrakcyjniejszej ceny. Światowy trend zyskuje popularność już także w Polsce − wzrosty sprzedaży sięgają 90 procent z roku na rok. 

Mercedes – marzenie statystycznego Polaka

Okazuje się, że Polacy najczęściej marzą o Mercedesie – marka ta cieszy się największą popularnością według badania przeprowadzonego przez agencję Havas Media Group. W kategorii samochodów osobowych niezmiennie to właśnie Mercedes-Benz uważany jest za jedną z najbardziej prestiżowych marek. To synonim luksusu, powód do dumy i pewność dobrej inwestycji. Trzeba też przyznać, że auta te nie tracą szybko na wartości, co jest jedną z ich najważniejszych zalet. Kolejne miejsca zajęły BMW oraz Audi, popularne są też modele Subaru, Volvo czy Lexusa – to właśnie za auta tych marek jesteśmy skłonni najwięcej zapłacić. Wymarzone auta to m.in. sportowe BMW 8 Coupe, luksusowe Audi A8, elegancki Mercedes-Benz CLS itd. 

Zastrzyk adrenaliny 

W czołówce pożądanych samochodów królują m.in. Ferrari, Lamborghini, Maserati, Aston Martin, Rolls Royce, Bentley, Mercedes i Subaru. Sportowe i luksusowe modele to jednak prawdziwy luksus i niewiele osób może ulec pokusie, aby dokonać ich zakupu i poczuć drzemiący w nich potencjał. A zatem – legendarne włoskie Lamborghini, słynne czerwone Ferrari, a może drapieżny Aston Martin lub szybkie Maserati? Zastrzyk adrenaliny zapewni każde z nich.

Wymarzone auta kobiet

Małe, szybkie i zwinne – oto idealne auto okiem statystycznej kobiety. Okazuje się, że mało która kobieta marzy o dynamicznej bestii – chętniej wybierane są nieduże i ekonomiczne pojazdy, ew. kompakty, idealne na dojazdy do pracy i codzienne zakupy. Czas jednak obalić też mit o kobiecej ignorancji na nowinki technologiczne – również panie chętnie decydują się na samochody z nowoczesnymi rozwiązaniami, a niektóre także na auta sportowe.

Nowości 2019

Nowy rok oznacza też kolejne premiery – co producenci dla nas szykują? Wybraliśmy dwa modele z wysokiej półki cenowej. Wśród nowości 2019 będą nowe generacje, ale też prawdziwe nowości na rynku. 

Aston Martin DBX to pierwszy SUV tej marki – zapowiadany jest zresztą jako najpiękniejsze auto w tej kategorii. Audi E-Tron Sportback to urocze coupe – niższe i szybsze, z układem napędowym składającym się z dwóch silników o łącznej mocy 435 KM. Nasuwa się pytanie o przyspieszenie? Do 100 km/h: 4,5 s. Model debiutuje w IV kwartale 2019 roku, a jego klasyczną wersję już można zamawiać. 

No Comments

Post A Comment