Włoski styl!

 

Richard Burton żartował, że jedyne słowo w języku włoskim jakie zna Elizabeth Taylor, to „Bulgari”. Co takiego kryje się we włoskim stylu, że jest uosobieniem ponadczasowej wytworności i elegancji?

Dlaczego tak bardzo kochamy włoski styl?

Stąd pochodzą najznakomitsze nazwiska świata mody – Valentino, Versace, Prada, Gucci, Dolce&Gabbana, Armani, Fendi. Stąd pochodzą najznakomitsze i najbardziej pożądane marki samochodów – Ferrari, Maserati, Lamborghini i motocykle Ducati. Tutaj leżą słynne plenery, które zagrały w kultowych filmach taki jak: „Rzymskie wakacje”, „Zaczęło się w Neapolu”, „Słodkie życie”, „Herbatka z Mussolinim”, „Turysta”, „Pod słońcem Toskanii” czy „Listy do Julii”.

Stąd pochodzą najznakomitsze pieszczące podniebienie potrawy (to już oddzielny rozdział). Oto Włochy.

Moda

Mediolan, obok Paryża, Londynu i Nowego Jorku uchodzi za czwartą stolicę mody. Ale korzenie wielkiego krawiectwa leżą nieco dalej – we Florencji. Tutaj zaraz po wojnie odbył się pierwszy pokaz mody (w Palazzo Pitti), na którym zadebiutowały takie marki jak Pucci, siostry Fontana i Capucci. Prezentowane stroje zachwyciły świat swoją elegancką prostotą i cenami niższymi o 30 procent od tych francuskich. Plus projektanci nie musieli zabiegać o reklamę – robili to słynni aktorzy, którzy w wolnym czasie między ujęciami, robili zakupy we włoskich butikach – Audrey Hepburn w Ferragamo, a Elizabeth Taylor i Richard Burton (spędzali dużo czasu w Rzymie w związku z nagrywaniem „Kleopatry”) we wspomnianym Bulgari. Ale kwintesencja włoskiej elegancji pochodzi z mentalności Włochów, którzy wyjątkowo dbają o swój wygląd, ponieważ lubią fare la bella figura, czyli robić wielkie wrażenie. Przechadzanie się promenadą dla zadania szyku jest częścią codziennego rytuału mieszkańców dużych miast słonecznej Italii – jest swoistą sztuką, odgrywaniem ról w ulicznym teatrze. Eksperci uważają także, że siłą Włochów jest tworzenie mody dla ludzi, nie pieniędzy. Wciąż funkcjonują tu zawody takie jak szewc (którzy ręcznie szyją buty), wielkie marki to nadal rodzinne biznesy (Trussardi, Versace), a wszystko tworzy się z pasją.

Samochody

Najsłynniejsze marki legendarnych aut: Ferrari, Maserati, Lamborghini i motocykle Ducati wywodzą się z mało prestiżowej części Włoch – Emilia Romania, rolniczego regionu, który słynie z serów Parmigiano-Reggiano, winnic oraz octów balsamicznych (Modena). Ale nie ma tu przypadku – marka Lamborghini zanim zaczęła składać luksusowe wozy, produkowała traktory. Maserati to z kolei rodzinna firma założona przez dwóch braci, która zaczynała od warsztatu samochodowego w Bolonii. Mężczyźni kochają sportowy styl karoserii prestiżowych marek, ale przede wszystkim moc silników. Co ciekawe, ich dźwięk działa też na kobiety – pewne badanie pokazało, że ryczące silniki samochodów sportowych (badane było właśnie Ferrari, Maserati i Lamborghini) sprawiają, że kobiety czują się bardziej atrakcyjne.

Filmy

Nie trzeba jechać do Włoch, żeby je poznać. Wystarczy obejrzeć kilka filmów, aby zobaczyć, co ten kraj ma do zaoferowania. Boom na włoską scenerię rozpoczął się zaraz po II wojnie światowej, gdy śródziemnomorski klimat i wspaniale zachowane zabytki przyciągnęły ekipy filmowe z Hollywood. Koszty produkcji były niskie – nie trzeba było wynajmować studia, tworzyć miliardowych scenografii, wystarczyło zatrudnić dobrych aktorów i nagrywać w plenerze. Słynne nazwiska przyciągały za to fotografów, stąd właśnie wywodzi się nazwa paparazzi. Ale zachwyt nad włoskim klimatem nie dotyczy tylko pogody i pięknej scenerii. To także powolny, małomiasteczkowy rytm życia, urocza sjesta, espresso wypite przy barze. Kto nie dałby się uwieść włoskiej sielance?

No Comments

Post A Comment